9 листопада 2017 року у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал» відкрилася виставка традиційного та сучасного японського мистецтва «Уявний путівник. Японія», присвячена Року Японії в Україні. В урочистому відкритті взяли участь президент України Петро Порошенко, заступник міністра закордонних справ Японії Кадзуюкі Накане, надзвичайний та повноважний посол Японії в Україні Шігекі Сумі.

На виставці представлені роботи сучасних японських художників та експонати з колекцій японського мистецтва українських державних музеїв Києва, Львова, Одеси, Дніпра, твори з бібліотек та приватних колекції. В експозиції можна побачити оповиту легендами, вишукано оздоблену самурайську зброю із зібрання FELDMAN FAMILY MUSEUM. Переважно це мечі, ножі та кинджали з старовинними клинками, викуваними кращими японськими майстрами.
Найдавніший клинок має один з представлених коротких мечів, відомих як вакідзасі. Його виготовив ще на початку XV століття, тобто 600 років тому, знаменитий майстер Моріміцу, який працював в період Оей (1394-1427) у місті Осафуне, що в історичній провінції Бідзен, на заході острова Хонсю. Вироби Моріміцу, засновника ковальської школа Оей-Бідзен, називають вершиною японського мистецтва виготовлення мечів вказаного періоду. Його клинки є не просто «класичними», вони в значній мірі сприяли встановленню самого поняття «класичний японський меч». Колись про клинки Моріміцу розповідали неймовірні речі на кшталт того, що вони можуть впливати на настрій та самопочуття своїх власників. Навіть сьогодні можна почути, що клинки Моріміцу не потребують особливого догляду, завжди зберігають свою дивовижну гостроту і залишаються холодними навіть при сильному нагріванні.
Про деякі з представлених зразків японської зброї відомо, що вони колись належали визначним історичним особистостям. Серед них – розкішний меч таті, першим власником якого був Хосокава Тадатосі (1586-1641), син відомої японської християнки-мучениці Хосокави Грації та володар князівства Кумамото в провінції Хіго, що на північному заході острова Кюсю. Найбільше Хосокава Тадатосі відомий як близький друг і покровитель легендарного роніна Міямото Мусасі (1584-1645), який якось врятував йому життя. Міямото Мусасі, відомий також як Кенсей («Святий меч»), вважається одним з найвидатніших фехтувальників в історії Японії. Він є автором знаменитої «Книги п’яти кілець» та однією з культових постатей в сучасній японській культурі. Хосокава Тадатосі фігурує в історичному романі Ейдзі Йосікави «Мусасі» (1935-1939) та знятій на його основі кінотрилогії «Самурай: Міямото Мусасі» (1954-1956). До речі, клинок цього меча викував у 1634 році майстер Тадахіро (1576-1634) з провінції Хідзен, що на північному заході острова Кюсю. Він відомий як засновник ковальської школи Хідзен та один з десяти найкращих японських виробників клинків періоду Едо (1603-1868). Мабуть, цей клинок був одним з останніх виробів видатного майстра.
Виставка «Уявний путівник. Японія» у Мистецькому арсеналі триватиме до 17 грудня 2017 року.
 Highslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JS